Szczęście w ogrodzieChoć sama nazwa drzewko szczęścia może już wywoływać uśmiech na twarzy, to wygląd – szczególnie niezwykłych kwiatów często zapiera dech w piersiach. Dość egzotyczna roślina coraz lepiej radzi sobie w naszym klimacie, a odpowiednio pielęgnowana z pewnością będzie powodem dumy każdego miłośnika ogrodu. W efekcie paulownia puszysta stanowi egzotyczną ozdobę w każdym miejscu.

  1. Idealne ozdobne drzewko
  2. Paulownia – charakterystyka
  3. Gdzie posadzić paulownię?
  4. Egzotyczne aranżacje

Idealne ozdobne drzewko

Paulownia puszysta swoją nazwę zawdzięcza holenderskiej królowej Annie Pawłownie Romanowej. To jedna z najpiękniejszych roślin, jakie mogą się w ogrodzie pojawiać. Cesarskie drzewko szczęście pochodzi z Chin ma charakterystyczny parasolowaty pokrój, a jej zwarta budowa pozwala się ładnie formować. Zachwyt budzą przede wszystkim niebiesko-fioletowe kwiaty. Roślina w swoich naturalnych warunkach najczęściej osiąga wysokość nawet 20 metrów. W naszym klimacie najczęściej można spotkać drzewa, które rosną maksymalnie do 10-15 m wysokości. Na uwagę zasługują krótkie pędy, które, gdy są młode, mają charakterystyczne owłosienie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają, kliknij tutaj.

Paulownia – charakterystyka

Owłosione, zielone i jajowate liście są osadzone na długich ogonkach. Najwięcej uwagi będą przykuwać duże niezwykłe jajowate liście. Kwiaty, poza tym że zachwycają niezwykłym rurkowatym wyglądem, to roztaczają piękny słodki zapach. Paulownia będzie kwitnąć od początku maja do lipca. Owoce na drzewku pojawiają się we wrześniu i mają postać twardych zdrewniałych jajowatych torebek. W środku znajdują się maleńkie nasionka ze skrzydełkami.

Paulownia jest drzewem w naszym klimacie egzotycznym. Wymaga ciepła, słońca i odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego właśnie warto się zdecydować na tę roślinę, jeśli mieszkasz w cieplejszym rejonie Polski. Szczególnej uwagi wymagają pąki, które są wrażliwe na przemarzanie, a tym samym drzewko nie będzie kwitło tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Gdzie posadzić paulownię?

Najlepiej uprawiać drzewko szczęścia w miejscu bardzo nasłonecznionym. Warto również zadbać o to, by zminimalizować wszelkiego rodzaju przeciągi. Gleba powinna być żyzna o odczynie obojętnym i umiarkowanej wilgotności. Choć drzewko jest bardzo wrażliwe na przemarzanie, to bez problemu znosi okresy suszy i rewelacyjnie radzi sobie w przestrzeni miasta. Ze względu na niską odporność na niskie temperatury trzeba paulownię okrywać na zimę także na poziomie korzeni. Najlepiej wykorzystać do tego liście, słomę czy korę. Sprawdza się oczywiście agrowłóknina. Odpowiedniej ochrony wymagać będą również gałęzie, i pień warto osłonić matą ze słomy. Zdecydowanie cieplejsze zimy sprawiają, że drzewko szczęścia coraz częściej pojawia się w ogrodach. Poza tym świetnie znosi cięcie i daje się formować zarówno do niewielkich, jak i dużych przestrzeni. Przycinanie należy wykonać wiosną i przede wszystkim trzeba skupić się na odrostach.  Drzewko szczęścia rozmnaża się przez odrosty korzeniowe i nasiona. Te ostatnie  wczesną wiosną wsadza się do doniczek, które umieszcza się w nasłonecznionym miejscu.

Egzotyczne aranżacje

Paulownia może być jedyną ozdobą ogrodu, która będzie dominować całą aranżację. Poza tym będzie również motywem przewodnim egzotycznych dekoracji. Poza tym, skoro w naszym klimacie nie osiąga dużych rozmiarów, bez problemu można również uprawiać paulownię na balkonie lub tarasie wykorzystując pojemniki. Samo drewno paulowni jest cenione szczególnie w produkcji instrumentów oraz mebli. Z drugiej strony staje się również dobrą rośliną energetyczną. Szybki wzrost oraz duże liście i długie pędy są idealne do produkcji biomasy.

Ocena: 5/5 (liczba głosów:1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.