Certyfikat IELTS – co to jest, poziom, cena, przykładowy egzamin

Certyfikat IELTS – International English Language Testing System, jest niezwykle popularnym certyfikatem wśród osób uczących się języka angielskiego na całym świecie. Posiadanie certyfikatów językowych może odegrać ważną rolę podczas szukania pracy, gdyż potencjalny pracodawca ma świadomość tego, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka. Poniżej znajdziecie przykładowy egzamin IELTS oraz informacje na temat tego, na czym polegają poszczególne części egzaminu i dlaczego warto go zdać.

Spis treści:
1. Certyfikat IELTS – co to jest? Jaki jest jego poziom?
2. Cena certyfikatu IELTS
3. Jak wygląda egzamin IELTS?
4. Jak przygotować się do egzaminu?
5. Przykładowy egzamin IELTS

Certyfikat IELTS – co to jest? Jaki jest jego poziom?

International English Language Testing System (w skrócie IELTS) jest certyfikatem weryfikującym znajomość angielskiego u osób, które chcą pracować lub studiować w miejscach, w których ten język jest głównym językiem komunikacji. IELTS został stworzony przez trzy znane i szanowane instytucje: British Council, Cambridge English Language Assessment oraz  IDP: Australia. IELTS nie ma określonego, narzuconego poziomu zaawansowania. Certyfikat IELTS uznawany jest na uczelniach, w firmach i instytucjach w wielu krajach na całym świecie. Jest on również warunkiem koniecznym w przypadku emigracji do Kanady, Nowej Zelandii czy Australii.

Moduły IELTS:

Do wyboru są dwa typy egzaminu:

Academic – przeznaczony dla osób, które zamierzają uczyć się, studiować za granicą, dlatego związany jest z tematyką naukową, życiem studenckim itp.

General Training – przeznaczony dla osób planujących podjęcie pracy za granicą, związany z tematyką środowiska pracy. Szczególnie polecany dla osób emigrujących do Kanady, Nowej Zelandii bądź Australii.

Różnice między dwoma wariantami pojawiają się jedynie w częściach Reading (Czytanie) oraz Writing (Pisanie). Speaking (Mówienie) i Listening (Słuchanie) są identyczne zarówno dla osób zdających IELTS Academic jak i IELTS General Training.

Cena certyfikatu IELTS

Uzyskany certyfikat ważny jest przez okres 2 lat, a koszt jaki trzeba ponieść, aby go zdobyć to 770 zł. Rejestrację na egzamin wykonuje się na tej stronie. Wyniki egzaminu są dostępne już po 13 dniach. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego wyniku, możesz powtarzać test dowolną ilość razy. Poziom zaawansowania języka u zdającego określa się na podstawie uzyskanych przez niego punktów w skali 1 – 9.

Poziom A2 B1 B2 C1 C2
Skala IELTS 2,3 – 3,5 4,0 – 5,0 5,5 – 6,5 7,0 – 8,0 8,5 – 9,0

Jak wygląda egzamin IELTS?

Egzamin składa się z czterech części – czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. Pisanie, czytanie i słuchanie zdawane są tego samego dnia. Może się jednak zdarzyć, że termin egzaminu ustnego przypadnie również na ten sam dzień. Całkowity czas trwania egzaminu to około 2 godziny 45 minut.

1. Listening (Słuchanie)

Pierwszą częścią egzaminu do jakiej przystępują kandydaci jest słuchanie. Słuchanie składa się z 4 części każda po 10 pytań. Dwie pierwsze dotyczą codziennych sytuacji, dwie ostatnie życia studenckiego. Pierwsze zadanie to konwersacja pomiędzy dwoma osobami, a zadanie drugie to monolog. W zadaniu trzecim ponownie mamy do czynienia z dyskusją. Ostatnie zadanie to monolog dotyczący tematu akademickiego. Zadania są bardzo różnorodne, wymagają np. uzupełniania luk, wyboru poprawnej odpowiedzi z kilku podanych, dokańczaniu zdań, uzupełnianiu tabelek/diagramów, itp.

2. Reading (Czytanie)

Drugą w kolejności częścią egzaminu jest czytanie. Liczba pytań dla obu modułów to 40. Teksty dobrane do modułu akademickiego są tekstami z książek, dzienników, magazynów i gazet. Tematy są powszechne, ciekawe i przystępne. Jeżeli chodzi o moduł General Training, teksty dotyczą tematyki środowiska pracy np. opisy profesji, kontraktów, rozwoju. Mogą zdarzyć się również fragmenty z książek. Tak samo jak podczas słuchania, zdający musi zmierzyć się z różnego rodzaju zadaniami np. identyfikowaniem informacji, dokańczaniem zdań, łączeniem/dopasowywaniem, zadaniami wielokrotnego wyboru.

3. Writing (Pisanie)

Pisanie składa się z dwóch zadań. W przypadku modułu Academic, w zadaniu pierwszym zdający ma za zadanie w 150 słowach opisać zaprezentowany diagram/ tabelkę/ wykres. Zadanie pierwsze dla modułu General Training polega na napisaniu konkretnego listu, również na 150 słów. Polecenie drugie wymaga napisania wypracowania na 250 słów na podany temat (dla obu modułów).

4. Speaking (Mówienie)

Mówienie jest ostatnią częścią egzaminu i składa się z trzech części. Każdy kandydat zdaje egzamin ustny w obecności egzaminatora a całość jest nagrywana. Pierwsze zadanie to tak zwana rozgrzewka, egzaminator zadaje pytania dotyczące samego zdającego, jego zainteresowań, rodziny, itd. To zadanie trwa od 4 do 5 minut i sprawdza umiejętność rozmawiania na tematy codziennie, udzielania informacji, przedstawiania się. W kolejnym zadaniu kandydat otrzymuje kartkę z tematem, na który musi przygotować 2 minutową przemowę. Później egzaminator zadaje kilka pytań dotyczących tematu wypowiedzi. Całość z przygotowaniem trwa od 3 do 4 minut. Ostatnim zadaniem jest dyskusja na temat zawarty w zadaniu drugim. Egzaminator zachęca zdającego do zagłębienia się w temat i wygłoszenia swojej opinii. W tym przypadku, testowana jest umiejętność wyrażania i uzasadniania opinii, spekulowania, dyskutowania i analizowania. Ostatnie zadanie trwa od 4 do 5 minut.

Jak przygotować się do egzaminu?

Przygotowanie do egzaminu to proces wymagający systematyczności. Na rynku dostępnych jest wiele książek przygotowujących do egzaminów z języka angielskiego na różnych poziomach. Regularne rozwiązywanie testów, czytanie książek i oglądanie filmów po angielsku oraz ćwiczenie mówienia np. ze znajomymi mogą okazać się niezwykle pomocne. Osoby rejestrujące się na egzamin w Polsce, otrzymują dostęp do serwisu Road to IELTS, który zawiera materiały przygotowujące do tego właśnie egzaminu. Oczywiście, jeżeli czujesz, że nie będziesz w stanie systematycznie uczyć się na własną rękę, możesz udać się na kurs. Wiele szkół językowych ma w swojej ofercie kursy przygotowawcze do egzaminu IELTS.

Dlaczego warto zdać egzamin?

  • IELTS jest znanym na całym świecie egzaminem, który obiektywnie oceni Twoją znajomość języka angielskiego.
  • Ze względu na to, że certyfikat uznaje ponad 10 tysięcy instytucji, jest on przepustką do studiowania i pracowania w wielu krajach.
  • Certyfikat IELTS jest jedynym certyfikatem uznawanym przez władze imigracyjne niektórych krajów.
  • Jest egzaminem stworzonym przez trzy znane i szanowane instytucje eduacyjne: British Council, Cambridge ESOL i IDP Australia.
  • Rejestrując się na egzamin otrzymujesz dostęp do materiałów online.
  • Egzamin w Polsce odbywa się średnio 2 razy w miesięcu więc wybranie dogodnego terminu jest dość proste.
  • Wyniki dostępne są już po niespełna dwóch tygodniach i zostają wysłane do 5 wybranych przez kandydata instytucji.
  • Egzaminu nie można „oblać”.
  • Na egzamin można zarejestrować się w szybki i łatwy sposób – przez Internet.
  • Posiadanie międzynarodowego certyfikatu pomaga uwierzyć we własne możliwości, zmotywować do dalszej nauki oraz podnieść pewność siebie.

Przykładowy egzamin IELTS:

Poniżej znajduje się link do pobrania całego egzaminu IELTS:

Pobierz

certyfikat IELTS

To już wszystko co musisz wiedzieć o certyfikacie IELTS. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Certyfikat IELTS – co to jest, poziom, cena, przykładowy egzamin
średnia: 5 z 1 głosów

2 komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.