7 sposobów na poprawę rozumienia ze słuchu po angielsku

Rozumienie ze słuchu to niewątpliwie jedna z trudniejszych umiejętności do opanowania. W tym artykule zagłębimy się w temat rozumienia ze słuchu wszędzie i wszystkich. Język angielski jest niesamowicie zróżnicowany, ma całą masę różnych akcentów, a fakt że jest również językiem uniwersalnym tylko to jeszcze bardziej komplikuje. Każdy z języków ma jakieś swoje charakterystyczne cechy, które potem mimowolnie przekładamy na angielski. Jeśli więc macie problemy z rozumieniem niektórych wypowiedzi po angielsku – zapraszam do lektury, z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Spis treści:
1. Trening czyni mistrza – słuchaj!
2. Wybieraj odpowiedni materiał do słuchania.
3. Korzystaj z różnych źródeł.
4. Skup się na tym czego słuchasz.
5. Więcej = lepiej
6. Poznaj chociaż podstawy różnych konstrukcji gramatycznych.
7. Ucz się słówek!

Jak rozumieć ze słuchu?

1. Trening czyni mistrza – słuchaj!

Spodziewaliście się czegoś bardziej wyszukanego chociaż na pierwszej pozycji? No przepraszam, ale proste rozwiązania są często tymi najlepszymi. 🙂 Nie odkryłem tutaj Ameryki, żeby rozumieć ze słuchu trzeba słuchać. A czego słuchać? Wszystkiego czego się da. Przerzućcie się na anglojęzyczne radio, wiadomości, filmy i seriale również. Możecie rozmawiać z innymi on-line ćwicząc rozumienie ze słuchu i wymowę jednocześnie. Oglądacie dużo youtube lub streamów? Przerzućcie się na anglojęzycznych twórców. Tak na prawdę możliwości słuchania angielskiego są w dzisiejszych czasach nieograniczone. Internet jest bardzo bogaty w wypowiedzi po angielsku na właściwie każdy temat. A wiecie co w tym najlepsze? Różnorodność. Możecie usłyszeć wykład cenionego profesora, potoczną rozmowę na ulicy dwojga nastolatków lub wierszyk recytowany przez szczerbatą ośmiolatkę. Każda z tych wypowiedzi wzbogaci Waszą umiejętność rozumienia po angielsku.

2. Wybieraj odpowiedni materiał do słuchania.

Co prawda w poprzednim punkcie mówiłem, aby słuchać wszystkiego jak leci. To prawda, ale warto dobierać odpowiedni poziom nagrań do naszych umiejętności. Słuchając luźnych pogawędek z ulicy raczej nie mamy możliwości stopniowania zaawansowania materiału, ale wybierając nagrania typowo przeznaczone do nauki już tak. Dobre nagranie do treningu rozumienia ze słuchu charakteryzuje się przede wszystkim jednym – za pierwszym przesłuchaniem nie zrozumiemy wszystkiego. To nie oznacza, że jest coś z nami nie tak, a pokazuje nam, że z tego nagrania możemy się czegoś nauczyć. Jeśli z każdym kolejnym wysłuchaniem materiału rozumiemy więcej to jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu.

3. Korzystaj z różnych źródeł.

Znalazłeś świetny cykl wykładów na interesujący Cię temat i słuchasz ich już drugi tydzień dzień w dzień? Świetnie! Co więcej – już poznałeś specjalistyczne słownictwo, więc rozumiesz większość z nich? Bardzo dobrze! A teraz włącz coś zupełnie z innej bajki – filmik, na którym piętnastolatek z przedmieścia Nowego Jorku opowiada o swoich ulubionych trickach na deskorolce. I jak? Rozumiesz tak samo dużo jak z wykładu? Szczerze wątpię. W treningu rozumienia ze słuchu ważna jest różnorodność. Jeśli dłuższy czas słuchamy jednej osoby mówiącej w takim samym stylu na konkretny temat to przyzwyczajamy się do tego. Nasz umysł po pewnym czasie czuje się z tym komfortowo i na prawdę dużo z wypowiadanych słów rozumiemy. To dlatego, że oswoiliśmy się z akcentem i prawdopodobnie często używane są te same sformułowania. Aby na prawdę nauczyć się rozumienia ze słuchu, należy słuchać możliwie wielu różnych źródeł.

A jeśli na prawdę znalazłeś taki cykl wykładów to go nie odrzucaj! Rozwijaj swoje pasje i umiejętności językowe na raz! 🙂

4. Skup się na tym czego słuchasz.

Twój trening słuchania polega na tym, że włączasz anglojęzyczne radio w tle i jeszcze je przyciszasz żeby za bardzo nie przeszkadzało? Pewnie coś tam Ci to pomoże, bo nie będziesz odczuwał dyskomfortu, słysząc język angielski dookoła siebie. Jednak nie liczyłbym na spektakularne efekty w aspekcie rozumienia ze słuchu. Trening słuchania również wymaga od nas pewnego wysiłku. Żeby mieć na prawdę dobre rezultaty i realnie poprawiać nasze umiejętności trzeba słuchać ze zrozumieniem. Należy się wsłuchiwać w każde słowo, zwracając uwagę na akcent, intonację i sposób mówienia. Nawet jeśli nie operujemy słownictwem, które jest w nagraniu, próbujmy wyłapać główny kontekst wypowiedzi z tego co udało nam się zrozumieć – to bardzo ważna umiejętność!

5. Więcej = lepiej

To są wartości wprost proporcjonalne. Im więcej słuchasz, tym więcej zaczynasz rozumieć. Nauka nowego słownictwa, akcentów czy stylów wypowiedzi zacznie stawać się coraz łatwiejsza wraz z upływem czasu poświęconego na trening rozumienia ze słuchu. Możesz wykorzystać wiele chwil z dnia, aby poprawiać swoje umiejętności. Jedziesz samochodem do pracy – zamiast radia włącz jakąś audycję po angielsku. Znów utknąłeś w autobusie podczas godzin szczytu – może masz ze sobą słuchawki i wystarczająco duży pakiet danych w smartfonie żeby odpalić anglojęzycznego vloga? Podczas golenia nucisz pod nosem „Parostatek” Krzysztofa Krawczyka? No nie mam serca odrywać Was od Krawczyka, ale ewentualnie możecie też posłuchać czegoś po angielsku. 🙂

6. Poznaj chociaż podstawy różnych konstrukcji gramatycznych.

Nie mówię, że musisz się od razu uczyć jak je stosować, ale sama wiedza na ich temat da Ci szersze spektrum możliwości rozumienia ze słuchu. Wystarczy, że będziesz wiedział co dana konstrukcja znaczy z grubsza, nawet nie musi to być super dokładnie. Do zrozumienia sensu wypowiedzi powinno wystarczyć. Może to trochę niejasne, więc podam przykład. Wyobraźcie sobie kotlet, który mówi „I used to be a cow.”. Jeśli nie znacie konstrukcji „I used to be …” to właściwie nie macie szans zrozumieć co ten kotlet ma na myśli. To zdanie tłumaczymy jako „Byłem krową.”. Proste? Proste, bo to tylko prosty przykład. 🙂

7. Ucz się słówek!

Wspominałem już o skupianiu się na głównym kontekście wypowiedzi. Jeśli usłyszymy w rozmowie słowa takie jak „car”, „engine”, „doesn’t work”, „problem” to możemy się domyślić, że chodzi o jakąś usterkę silnika w samochodzie. A teraz wyobraźcie sobie, że słyszycie ten sam tekst, ale nie znacie znaczenia tych słówek. I tutaj mamy problem, bo nawet jeśli zrozumiemy jakieś konstrukcje czy wyrażenia to bez podstawowego słownictwa nie wyciągniemy kontekstu wypowiedzi. Czasami jedno małe słówko zmienia znaczenie całego długiego zdania, a to jest szczególnie upierdliwe na wszelkiego rodzaju egzaminach. Żeby rozumieć język obcy – trzeba znać słówka, bo to z nich on się składa!

sposoby na poprawę rozumienia ze słuchu

To już wszystkie nam znane sprawdzone i skuteczne metody treningu rozumienia ze słuchu po angielsku. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *