6 skutecznych metod na oswojenie się z angielskim

Człowiek z natury dość ostrożnie podchodzi do wszystkiego co jest mu obce. Zwykle nie darzymy nieznanych nam osób szczególnym zaufaniem, z dystansem traktujemy wszelkie nieznane nam firmy. A jeśli mamy kupić buty innej marki niż zawsze to już w ogóle dramat! Czy będą pasowały, a rozmiar dobry, wygodne chociaż? Podobnie jest z językami. Dopóki nie oswoimy się z angielskim, traktujemy go z dystansem. Ograniczamy naszą styczność z nim, a także niechętnie go używamy. Jeśli jednak poznamy go wystarczająco dobrze, dostrzegamy że otwiera nam nowe możliwości, perspektywy i w sumie nie jest taki straszny jak się wydawało. Zobacz jak przestać się bać angielskiego i zacznij czerpać z niego garściami!

Spis treści:
1. Otwórz się!
2. Otocz się angielskim.
3. Filmy i muzyka – nauka poprzez rozrywkę.
4. Gry komputerowe też mogą być przydatne!
5. Literatura i prasa.
6. Rzuć się na głęboką wodę!

Jak oswoić się z angielskim?

1. Otwórz się!

Pierwsze co trzeba zrobić to stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie w twarz „Nie boisz się angielskiego! Angielski to Twój kumpel!”. Oczywiście żartuję, nie bierzcie tego dosłownie. Chodzi mi o to, że należy zaakceptować fakt, że chcemy oswoić się z angielskim. Może to być kłopotliwe jeśli dopiero zaczynamy naukę i jeszcze niewiele rozumiemy, ale to najlepszy moment! Trzeba przełamać strach i wziąć sobie do serca to, że jeśli uczymy się angielskiego to chcemy się z nim dobrze czuć. Nie możemy odczuwać dyskomfortu związanego z porozumiewaniem się w obcym języku. Wszystko zaczyna się w naszej głowie, dopiero później można przejść do konkretnych metod.

2. Otocz się angielskim.

Jak pewnie zauważyliście, ta rada przewija się przez wiele z naszych artykułów. To jest po prostu jeden z kluczowych elementów nauki języka. Obcowanie z czymś przyzwyczaja nas do tego. Identycznie działa to z nauką języka. Jeśli słuchamy wypowiedzi, czytamy artykuły i rozmawiamy po angielsku to stopniowo czujemy mniejszy dyskomfort. Wszystko jest kwestią praktyki i czasu poświęconego na dane zagadnienie.

3. Filmy i muzyka – nauka poprzez rozrywkę.

Dzięki filmom i muzyce możemy osłuchać się z angielskim. To jest o tyle ważne, że każdy z nas inaczej wypowiada słowa. Często w przypadku pojedynczych słów są to minimalne różnice, ale jeśli połączymy je w całość budując zdanie to okazuje się, że to samo brzmi zupełnie inaczej. Dokładnie tak samo poznajemy różne akcenty, a uwierzcie mi – jest ich mnóstwo! Aby swobodnie rozumieć po angielsku, należy się z tym językiem osłuchać i przyzwyczaić do niego nasz umysł.

4. Gry komputerowe też mogą być przydatne!

Jeśli jesteś maniakiem gier komputerowych to możesz to wykorzystać do nauki angielskiego. Właściwie każda gra ma anglojęzyczną wersję – przerzuć się na nią! Pozwoli Ci to obcować z czymś nowym w środowisku, które lubisz i czujesz się w nim dobrze. Nieświadomie będziesz chłonął wiedzę, a dialogi lub napisy po angielsku po pewnym czasie będą dla Ciebie czymś naturalnym.

Może oprócz grania lubisz także oglądać różnego rodzaju streamy? Zerknij tylko o ile większa jest grupa anglojęzycznych streamerów w porównaniu do polskich. Masz do wyboru pełną różnorodność akcentów i stylu mowy. Zacznij oglądać strumyki po angielsku, a oprócz rozrywki, za każdym razem będziesz doskonalił swój angielski.

Poza tym, jeśli mama znów krzyknie „Zostaw już te gierki i weź się za naukę!” będziecie mieli kartę przetargową! 🙂

5. Literatura i prasa.

Jeśli lubisz czytać książki to co stoi na przeszkodzie, aby czytać je po angielsku? Jeśli Twój angielski nie jest na tyle dobry, aby swobodnie czytać w tym języku to na początku będzie trudno. Będzie strasznie, ale nie warto się zniechęcać! Jeśli przebrniesz przez pierwszy, najgorszy etap to później będzie tylko czysta przyjemność z każdego pochłoniętego rozdziału!

Zwykła, codzienna prasa też jest dobrym źródłem do oswajania się z angielskim. Zawiera proste teksty o codziennym życiu, najaktualniejszych wydarzeniach i całej masie pierdół, które mało kogo obchodzą. Czytając krótkie artykuły naturalnie przyzwyczajamy się do obcowania z angielskim. Kawka, jajecznica i artykuł po angielsku o przeniesieniu targowiska dwie ulice dalej – to wbrew pozorom świetny scenariusz na śniadanie dla kogoś, kto chce czuć się swobodniej z angielskim.

6. Rzuć się na głęboką wodę!

Masz możliwość wyjazdu za granicę? Jedź! Nic nie oswoi Cię z językiem obcym bardziej niż jego używanie. Będziesz słyszał go wszędzie – na ulicy, w sklepie, w metrze. Nie uciekniesz przed nim, zaatakuje Cię z każdej strony. Brzmi strasznie? Jeśli się go boisz to pewnie tak, ale uwierz mi że to najlepsza metoda. Taka troszkę terapia szokowa, ale na pewno skuteczna! 🙂

skuteczne metody na oswojenie się z angielskim

To już wszystkie nam znane sprawdzone i skuteczne metody oswojenia się z językiem angielskim. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ocena: 5/5 (liczba głosów:2)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *