7 sposobów na naukę angielskich słówek

Nierzadko nauka słówek to dla nas istny horror. Siedzimy nad kartką, czytamy, powtarzamy, zapisujemy, przepisujemy… I tak przez kilka długich godzin walczymy z samym sobą i kartką. Jeśli już wytrwaliśmy i przyswoiliśmy kolejną partię materiału to mamy nadzieję, że zostanie to w naszej głowie. Niestety często okazuje się, że nawet na drugi dzień podczas kartkówki ze słówek mamy problem. Zamiast pięknie zapisanej kartki z poprzedniego wieczoru mamy obraz pogiętej i zalanej kawą wyrwanej kartki z zeszytu. Możemy z tym walczyć używając sprawdzonych i ciekawych sposobów nauki! Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Spis treści:
1. Fiszki!
2. Twórz zabawne historyjki!
3. Wprowadź je do swojego życia!
4. Układaj proste zdania!
5. Powtarzaj materiał co jakiś czas!
6. Ucz się na głos i ćwicz wymowę!
7. Słówkowa dieta – mniej, a częściej!

Sposoby na naukę angielskich słówek

1. Fiszki!

Fiszki to bardzo prosta i wygodna metoda, a zarazem niezwykle skuteczna! Polega na tym, że używając małych karteczek tworzymy grupę słówek do nauczenia – po jednym na fiszkę. Z jednej strony zapisujemy znaczenie polskie, z drugiej angielskie i zbieramy to wszystko w jeden plik kartek.

Nauka tym sposobem polega na rozkładaniu karteczek-słówek na różne stosiki. Jednym z nich jest „umiem”, a drugi to „nie umiem”. Bierzemy jedną karteczkę, czytamy słówko i zastanawiamy się czy znamy jego znaczenie – jeśli znamy to odkładamy na kupkę „umiem”, jeśli nie to sprawdzamy znaczenie w drugim języku i kartka ląduję w stosie „nie umiem”. Jak skończymy jedną porcję słówek to „umiem” odkładamy na bok i powtarzamy wszystko od początku z „nie umiem”. Robimy tak aż wszystkie karteczki z początkowej puli trafią na kupkę „umiem”.

Plusem tej metody jest jej prostota, a zarazem skuteczność. Słówek w taki sposób możemy uczyć się wszędzie, ponieważ karteczki zajmują na prawdę niewiele miejsca – wystarczy nawet plecak położony na kolanach aby je rozdzielać. Innym sposobem wykorzystania tej metody są różnego rodzaju aplikacje na telefony, tablety i komputery. Działają na identycznej zasadzie tylko nie przekładamy karteczek ręcznie, a klikamy odpowiedni przycisk.

2. Twórz zabawne historyjki!

Do na prawdę trudnych słówek możesz wymyślać jakieś interesujące historyjki. Ważne jest to, aby na prawdę mocno zapadły Ci w pamięci. Treść takiej opowiastki powinna dotyczyć pisowni, wymowy i tłumaczenia danego słówka. Im barwniejsza historia tym lepiej, ale należy używać łatwych, codziennych skojarzeń. Historyjki nie powinny być zbyt długie, aby łatwo było je zapamiętać. Zerknijcie na prosty przykład:
mole – kret
Pamiętacie tą kultową bajkę „Krecik”? Mam nadzieję, że tak, bo to właśnie główny bohater tej animacji, Krecik w tym momencie biega po swojej norce uganiając się z klapkiem za molami, które niszczą mu ubrania!

3. Wprowadź je do swojego życia!

Mam takie pytanie – gotując po raz pierwszy jakieś danie najpierw uczysz się na pamięć przepisu czy może korzystasz z niego na bieżąco podczas gotowania? Myślę, że większość z nas wybierze drugą opcję. Dlaczego nie mielibyśmy robić podobnie z nauką słówek?
Dla przykładu – uczysz się mebli po angielsku, więc zamiast siedzieć godzinami nad kartką w jednym miejscu, możesz wziąć swoje notatki i zrobić spacer po domu. Spróbuj wtedy nazwać wszystkie meble, które zauważysz – oczywiście wspomagaj się słownictwem, którego musisz się nauczyć! Metoda ta pomaga zapamiętać słówka poprzez kojarzenie ich z realnymi przedmiotami, które bardzo dobrze przecież znasz.

4. Układaj proste zdania!

Układanie prostych zdań ze słówkami, których musimy się nauczyć to również dobry sposób na budowanie skojarzeń w naszych głowach. Oczywiście tego słownictwa musimy użyć w odpowiednim kontekście. Pojedynczych słówek nie używamy prawie nigdy. Właściwie zawsze posługujemy się pełnymi zdaniami lub chociaż jakimiś wyrażeniami. Użycie słówka w kilku różnych zdaniach pozwala na jego trwalsze zapamiętanie.
Na przykład prostego słowa car oznaczającego samochód, możemy użyć tak:

He drives to work by car. – On jeździ samochodem do pracy.

Metoda ta działa również jeśli chcemy nauczyć się kilku słówek, które są ze sobą jakoś logicznie połączone. Dorzućmy słowo wheel – koło i możemy zbudować takie przykładowe zdanie:

This car has got four wheels. – Ten samochód ma cztery koła.

Dzięki takiemu połączeniu zapamiętujemy łatwiej dwa słówka car oraz wheel oraz tworzymy między nimi łatwe do zapamiętania skojarzenie.

5. Powtarzaj materiał co jakiś czas!

Jak wszyscy wiemy – nieużywana wiedza zanika. Warto o tym pamiętać, ponieważ są takie grupy słownictwa, którego raczej nie używamy na co dzień, a bardziej sporadycznie. Przyda się takim tematom odświeżenie. To samo tyczy się nowo poznanych słówek – warto je powtarzać co jakiś czas.

Przykładowo: Jest południe w niedzielę, od dwóch godzin przerabialiśmy partię słówek na jutrzejszą kartkówkę. Warto szybko powtórzyć te słówka kilka godzin później, aby utrwalić potrzebną nam jutro wiedzę. Jeśli jednak zależy nam na trwałym zapamiętaniu ich na jak najdłuższy czas (najlepiej na zawsze, prawda? 🙂 ) to warto je powtórzyć jeszcze kilkukrotnie – za trzy dni, za tydzień, miesiąc i za pół roku. Gwarantuję Wam, że ta wiedza będzie dobrze ugruntowana i utrwalona na długi czas.

6. Ucz się na głos i ćwicz wymowę!

Ucząc się słówek na głos na prawdę wiele zyskujemy. Lepiej przyswajamy i zapamiętujemy nowy materiał, ponieważ zaprzęgamy do pracy kolejne partie naszego mózgu. Zamiast używać jedynie wzroku, czytając listę słówek, możemy przyswajać ten sam materiał również za pomocą słuchu i mowy. Taki sposób nauki niesie za sobą również inne pozytywne skutki. Dzięki temu jesteśmy bardziej osłuchani z językiem obcym oraz nie boimy się mówić w innym języku. Wywrze to wpływ na jakość naszych konwersacji, bo nie powinniśmy już odczuwać stresu związanego z mówieniem w innym języku, a skomplikowane głoski prawdopodobnie będziemy mieć już dawno opanowane do perfekcji. 🙂

7. Słówkowa dieta – mniej, a częściej!

Co wybrać – 100 słówek na raz czy pięć razy po 20? My polecamy drugą opcję, ponieważ wbrew pozorom możemy zaoszczędzić sporo czasu, a nauka będzie bardziej efektywna. Wizja nauki 100 słówek na raz może być dla niektórych dość przytłaczająca, ponieważ to niemała porcja materiału! Nie ma w tym nic dziwnego, ciężko jest zaleźć w sobie tyle samozaparcia żeby wszystkiego się nauczyć na raz. Lepiej dużą partię materiału podzielić na kilka mniejszych i uczyć się ich w pewnych odstępach czasu. Polecam połączenie tej metody z fiszkami i powtórkami – efekty gwarantowane!

Nauka słówek to dla wielu osób jeden z najgorszych elementów nauki języka angielskiego. Niewątpliwie słówek uczyć się trzeba, bo to głównie nimi się porozumiewamy. Sama znajomość gramatyki nic nie da jeśli nie będziemy znać słownictwa, którego wraz z nią użyjemy. Warto wiedzieć, że większość nieporozumień w języku obcym polega na niewłaściwej wymowie lub użyciu złego słówka. Bezbłędna gramatyka odgrywa tutaj drugorzędną rolę. Myślę, że powyższe metody sprawią, że będziecie uczyć się chętniej i skuteczniej. 🙂

 

sposoby na naukę angielskich słówek

To już wszystkie sprawdzone i skuteczne metody nauki słówek w języku angielskim. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *