Co robić, aby pokonać barierę językową?


Wiele osób uczących się angielskiego w szkole ma opanowane do perfekcji wszystkie regułki i słówka, jednak wciąż mogą pojawiać się u nich problemy z komunikacją czy użyciem języka w codziennych sytuacjach. Wynika to często z nieśmiałości lub problemów z akcentowaniem czy wymową poszczególnych słów. Jest jednak kilka prostych sposobów, których zastosowanie pozwoli na stopniowe pokonanie bariery językowej.

Jak pokonać barierę językową?

1. Rozpocznij internetowy kurs języka angielskiego

Wykorzystaj technologię obecnych czasów i możliwości, jakie daje Internet. Znajdź dobry internetowy kurs języka angielskiego i przećwicz podstawy, które pozwolą Ci lepiej oswoić się z językiem.

2. Dużo słuchaj po angielsku

Słuchanie jest bardzo ważnym etapem nauki języka, ponieważ pomaga w zapamiętaniu i utrwaleniu brzmienia słów oraz wypowiedzi. Pomoże Ci to w swobodniejszym użyciu języka podczas mówienia. Dzięki częstemu słuchaniu nie będziesz zastanawiać się, w jaki sposób wypowiedzieć większość słów, ponieważ ich wymowa zostanie przez Ciebie zapamiętana i będzie dla Ciebie naturalna. Najlepszym wyborem do osłuchania się z językiem będą anglojęzyczne filmy, seriale czy filmiki na YouTube po angielsku.

3. Nie bój się popełniać błędów

Gdy masz okazję porozmawiać z kimś po angielsku – zrób to! Nie bój się popełnić błędu podczas wypowiedzi, nawet najlepsi je popełniają. Jak mówi stare powiedzenie – najlepiej uczymy się na błędach, tak samo jest w przypadku języków obcych. W sytuacji gdy popełnimy błąd i ktoś nas poprawi, mamy dużą szansę na utrwalenie poprawnej wymowy czy konstrukcji zdania, a dzięki temu, kolejnym razem, nasza wypowiedź będzie poprawna. Tylko gdy wypowiemy jakieś słowo ze złym akcentem i ktoś to zauważy, dowiemy się że w ogóle popełnialiśmy błąd i wyciągniemu wnioski. Dlatego popełniaj ich jak najwięcej 🙂 Aby tylko nie były to wciąż te same błędy 😉

4. Wprowadź język angielski do swojego życia

Obcowanie z językiem na codzień sprawi, że szybko się z nim oswoisz i będzie Ci łatwiej go używać. Możesz wprowadzić język angielski do swojego życia poprzez zmianę języka interfejsu w swoim telefonie lub komputerze, albo czytanie angielskich blogów czy czasopism, a także oglądanie filmów (polskich, z angielskimi napisami lub angielskich z polskimi napisami) i słuchanie piosenek po angielsku.

5. Próbuj rozmawiać po angielsku

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj rozmawiać po angielsku ze swoimi znajomymi lub jakimiś obcokrajowcami. Nauka angielskiego poprzez rozmowę jest najlepszym sposobem na zyskanie pewności siebie i utrwalenie sobie tego, czego uczysz się innymi sposobami. Jest zarazem najbardziej naturalną formą nauki, przynoszącą dużo satysfakcji, oczywiście po pokonaniu początkowego stresu.

6. Mów naturalnie

Staraj się nie analizować przesadnie zdania, zanim je wypowiesz. Pozwól sobie aby Twoje wypowiedzi wychodziły od Ciebie naturalnie. Nawet jeśli na początku będziesz popełniać drobne błędy – nic nie szkodzi, z czasem osłuchasz się i będą one stopniowo zanikały. Najważniejsze jest to, że w ten sposób nauczysz się posługiwać językiem w sytuacjach codziennych.

7. Trening czyni mistrza

Kiedy Ci się nudzi, staraj się przetłumaczyć zdania, które gdzieś usłyszysz na język angielski. Możesz to robić w myślach np. jadąc do pracy autobusem czy stojąc w kolejce w sklepie. Jeśli nie znasz jakiegoś słowa, możesz je zapamiętać, a w wolnej chwili sprawdzić, jak brzmi ono po angielsku. W ten sposób bardzo łatwo zapamiętasz słowa i  zdania używane w codziennych sytuacjach. Dzięki temu, gdy następnym razem będziesz za granicą, wyprawa do galerii lub przejażdżka autobusem nie będzie Ci już straszna. Pamiętaj: „Try to speak English everywhere you can” 🙂

Ocena: 5/5 (liczba głosów:2)

Jeden komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *