Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku – 10 porad jak dobrze wypaść

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku to ostatni etap rekrutacji kandydata na dane stanowisko. Jeśli zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to że nasze CV i list motywacyjne były wystarczająco dobre, i zainteresowały potencjalnego pracodawcę. W tym artykule znajdziecie informację o tym jak wygląda rozmowa o pracę po niemiecku, oraz jak się do niej przygotować, aby wypaść jak najlepiej w oczach pracodawcy.  Zobaczcie także: Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku i Nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku.

Spis treści:
1. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku?
2. Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku
3. Przydatne zwroty

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku?

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku jest bardzo podobna do tej prowadzonej w języku polskim. Tak naprawdę jedyną różnicą jest to, że rozmawiamy w języku niemieckim 😉 Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest zapoznanie się z kandydatem i jego umiejętnościami oraz uzyskanie odpowiedzi na pytania, które mają na celu ocenić, nadaje się on na konkretne stanowisko. Ze względu na to, że jest to decydujący moment w procesie rekrutacji, od którego zależy czy zostaniemy przyjęci na dane stanowisko czy nie, warto się do niej dobrze przygotować. Pozwoli to również zmniejszyć stres, który z pewnością w takich sytuacjach występuje.

Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku

1. Przede wszystkim powinniśmy opanować język niemiecki do poziomu swobodnego komunikowania się. Od tego zależy jak będzie przebiegała nasza rozmowa. Płynna, poprawna gramatycznie wypowiedź, na pewno zrobi na rekruterze pozytywne wrażenie. Przed rozmową kwalifikacyjną warto powtórzyć przydatne zwroty i podstawy gramatyki.

2. Poćwiczmy pewność siebie i płynność wypowiedzi np. mówiąc do lustra. Przećwiczenie przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku ze znajomym również może pomóc lepiej poukładać sobie wszystko w głowie.

3. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chciałbyś pracować – czym się zajmuje, jakie odniosła sukcesy, jakie obowiązki ma osoba na stanowisku, o które się ubiegasz. Fakt, że dużo wiesz o danej firmie pokaże pracodawcy, że traktujesz ją poważnie.

4. Postaraj się wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie. Ważna jest mowa ciała pokazująca naszą pewność siebie, oraz nienaganny strój. Uśmiech na twarzy, eleganckie ubranie (ale bez przesady!) znacznie pomogą w zdobyciu wymarzonej posady. Podczas rozmowy nie powinniśmy przesadnie gestykulować czy unosić głosu, lecz nie powinniśmy również siedzieć jak nieruchomy posąg. Pamiętajmy też o utrzymywaniu z rozmówcą kontaktu wzrokowego. Zrelaksowana, pewna siebie, lecz również szacunku do drugiej osoby postawa jest tutaj złotym środkiem.

5. Przeanalizujmy nasze CV. Sprawdźmy, czy wszystkie informacje tam zawarte są aktualne oraz zgodne z prawdą. Przygotujmy się na ewentualne pytania dotyczące naszego CV i elementów tam zawartych.

6. Częstym pytaniem ze strony pracodawcy jest pytanie o to ile chcielibyśmy zarabiać. Dlatego też przed rozmową warto jest poznać średnie zarobki na danym stanowisku. Podając oczekiwaną przez nas kwotę, nie możemy przesadzić, ale jednocześnie pokażmy, że znamy swoją wartość.

7. Powtórz sobie odpowiednie słownictwo, zwłaszcza branżowe. Poćwicz słówka dotyczące Twojej branży oraz zwroty które mogą pojawić się na rozmowie o pracę. Pamiętaj, żeby nie używać języka potocznego, gdyż podczas rozmowy o pracę powinno używać się języka oficjalnego.

8. Nie bój się zadawać pytań. Ty też masz prawo dowiedzieć się czegoś więcej o danym stanowisku i firmie. To, że jesteś zainteresowany działaniem firmy i obowiązkami na danych stanowisku utwierdzi pracodawcę w przekonaniu, że jesteś poważne zainteresowany tą pracą.

9. Postaraj się zrelaksować w takcie spotkania. Bardzo istotne jest, aby być rozluźnionym i opanowanym. Panika i stres nie ułatwią nam zadania, a dość łatwo je wyczuć i zauważyć.

10. Przez chwilę wciel się w rolę pracodawcy. Zastanów się, czego pracodawca oczekuje i jakie może zadać Ci pytania. Przećwicz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej po niemiecku. Wcześniejsze przygotowanie zredukuje poziom stresu i pozwoli Ci lepiej wypaść.

Przydatne zwroty

Ich studierte an … – Studiowałem na …

Ich habe in /bei/ für … gearbeitet – Pracowałem w … / dla …

Ich arbeite mit … – Współpracuję z …

Ich bin fließend in … – Mówię płynnie po …

Ich bin gespannt auf … – Jestem ciekaw …

Ich bin motiviert … – Jestem zmotywowany żeby …

Ich möchte meinen Horizont erweitern. – Chcę poszerzać swoje horyzonty

Ich kann unter Druck arbeiten … – Jestem w stanie pracować pod presją …

Ich bin in der Lage, Stress leicht zu ertragen. – Jestem w stanie znosić stres z łatwością.

Ich möchte in einem internationalen Umfeld und mit Menschen aus der ganzen Welt arbeiten. – Chciałbym pracować w międzynarodowym środowisku z ludźmi z całego świata.

Ich bin davon überzeugt, dass … – Jestem przekonany, że …

Ich habe Erfahrung in … – Mam doświadczenie w …

Ich bin gut in… – Jestem dobry w …

Ich bin eine engagierte und vertrauenswürdige Person. – Jestem oddaną i godną zaufania osobą

Ich werde auf jeden Fall die Herausforderung erfüllen. – Z pewnością sprostam wyzwaniu.

Ich bin ein besonders konzentrierter Arbeiter. – Jestem wyjątkowo skoncentrowanym pracownikiem.

Ich habe die Fähigkeit zu Multitasking. – Mam zdolność wykonywania wielu zadań jednocześnie.

Ich rechne meine Fähigkeiten als…. zu entwickeln – Liczę na rozwinięcie swoich umiejętności jako …

Ich fühle, dass meine Fähigkeiten  für Ihr Team perfekt sind. – Czuję, że moje umiejętności są idealne do Waszego zespołu.

Ich glaube, Ihr Unternehmen ist ein wichtiger Spieler in seiner Branche. – Wierzę, że Wasza firma jest ważnym graczem w tej branży.

Ich würde die Gelegenheit schätzen, für Sie zu arbeiten. – Doceniłbym szanse pracy dla Państwa.

Danke für geopferte  Zeit. – Dziękuję za poświęcenie mi czasu.

rozmowa kwalifikacyjna o pracę po niemiecku

To już wszystko co musisz wiedzieć o tym jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ocena: 5/5 (liczba głosów:1)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *