52 kraje, w których ludzie mówią po angielsku

Język angielski jest bez wątpienia najważniejszym językiem na świecie. Pomimo iż liczbowo więcej ludzi zna na przykład chiński – mandaryński, to właśnie angielski jest językiem dominującym w biznesie i świecie finansów. Wynika to głównie z dominacji USA i Wielkiej Brytanii przez ostatnie 100 lat. Z tego artykułu dowiecie się, w których krajach można dogadać się po angielsku, i jest on językiem urzędowym.

Dlaczego w niektórych krajach mówi się po angielsku

To że w bardzo wielu krajach język angielski jest językiem urzędowym wynika z tego że Wielka Brytania posiadała liczne kolonie rozsiane po całym świecie. W krajach tych w naturalny sposób język angielski stawał się językiem dominującym, czasami mieszając się z narzeczem tubylców. Poniżej znajdziecie historię niektórych z nich.

1. Stany Zjednoczone Ameryki

Początkowo to właśnie Brytyjczycy zakładali kolonie na terenach Ameryki Północnej. Przez długi czas mieszkańcy Ameryki byli podlegli rządowi brytyjskiemu.

2. Australia

Na terenach Australii język angielski rozpowszechnili osadnicy z Wysp Brytyjskich. Przybysze z Anglii, Szkocji czy Irlandii posługiwali się językiem angielskim, ale również stopniowo wprowadzali do swojej mowy elementy języków aborygeńskich.

3. Republika Południowej Afryki

Na przełomie XVIII i XIX wieku Brytyjczycy opanowali kolonię w Przylądku Dobrej Nadziei. Około 1820 roku rozpoczął się masowy napływ brytyjskich osadników. Obecnie język angielski jest powszechnie rozumiany i służy do komunikacji pomiędzy różnymi grupami etnicznymi. Angielski jest jednym z 11 oficjalnych języków urzędowych w RPA.

4. Indie

Od połowy wieku XIX do połowy wieku XX, Indie nazywane były Indiami Brytyjskimi. Indie są dawną kolonią brytyjską i to właśnie dlatego język angielski jest jednym z dwóch centralnych języków urzędowych. Oficjalnymi językami komunikacji w rządzie centralnym Indii są angielski i hindi.

5. Filipiny

Hiszpanie rozpoczęli kolonizację tych wysp w połowie XVI wieku. W roku 1898 na Filipinach wybuchło powstanie przeciwko Hiszpanom. Rdzennych mieszkańców wspierały Stany Zjednoczone. Po pomyślnym rozstrzygnięciu konfliktu zbrojnego, Amerykanie przejęli władzę na wyspach. Prawa mieszkańców zostały rozszerzone, a od tego czasu angielski jest drugim językiem urzędowym, zaraz obok filipińskiego. Ciekawostka: Filipińczycy mają bardzo wiele własnych języków, gdyż kraj ten składa się z bardzo wielu wysp i na prawie każdej z nich ludzie wykształcili swój własny dialekt. Najpopularniejszym z nich jest Tagalog, którym mówi się w stolicy Filipin, Manili (10 milionów mieszkańców), oraz Cebuano, którego używa się w Cebu (3 miliony mieszkańców). Filipińczycy z różnych regionów porozumiewają się ze sobą albo po angielsku, albo w języku Tagalog. W szkołach, różnych przedmiotów typu matematyka, chemia, biologia, uczą się po angielsku.

Kraje, w których angielski jest językiem urzędowym

Aż trudno w to uwierzyć, lecz krajów w których angielski jest językiem urzędowym, jest kilkadziesiąt (a dokładnie 52 🙂 ). Są to zarówno kraje afrykańskie jak i azjatyckie.

Z aspektów historycznych wynika to, że są rozproszone po niemal całym globie, wszystkich kontynentach. Poniżej prezentujemy najbardziej znaczące z tych państw.

Tabela z krajami, w których mówi się po angielsku

Australia

Barbados

Bermudy

Botswana

Hongkong

Erytrea

Falklandy

Fidżi

Filipiny

Ghana

Gibraltar

Indie

Irlandia

Sudan

Jamajka

Kamerun

Kanada

Kenia

Lesotho

Liberia

Malawi

Malta

Mauritius

Mikronezja

Namibia

Nigeria

Nowa Zelandia

Pakistan

Portoryko

RPA

Rwanda

Samoa

Seszele

Sierra Leone

Singapur

Stany Zjednoczone

Tanzania

Trynidad i Tobago

Uganda

Wielka Brytania

Zambia

Zimbabwe

 

Mapa prezentująca popularność języka angielskiego na świecie

kraje w których mówi się po angielsku

 

Jak mówią po angielsku z różnych krajach – akcenty angielskie

To już wszystkie najważniejsze kraje, w których ludzie mówią po angielsku. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ocena: 4.4/5 (liczba głosów:7)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *