7 sprawdzonych sposobów na naukę mówienia po angielsku

Nauka mówienia to często zaniedbywany element nauki języka angielskiego. Jest wiele osób, które potrafią bezbłędnie rozumieć zarówno teksty pisane jak i słuchane oraz znają gramatykę i stosują ją w piśmie. Niestety wiele z tych osób nie potrafi się wysławiać po angielsku. Dostają paraliżu kiedy tylko trzeba się odezwać, a zbudowanie poprawnego zdania to dla nich koszmar. Poniżej przedstawiamy sposoby na naukę mówienia. Jeśli chcesz po prostu zacząć mówić po angielsku bez skomplikowanych kursów, ten artykuł jest dla Ciebie.

Spis treści:
1. Nie ucz się list słówek!
2. Nie tłumacz z ojczystego!
3. Jeśli chcesz mówić – musisz mówić.
4. Nie wkuwaj regułek!
5. Zaproś angielski do swojego domu!
6. Oglądaj filmy i seriale po angielsku!
7. Wyjedź za granicę!

Jak zacząć mówić po angielsku?

1. Nie ucz się list słówek!

Samo tematyczne słownictwo niewiele pomoże jeśli nie będziesz wiedział jak go użyć. Skup się na nauce najpopularniejszych i uniwersalnych zwrotów i wyrażeń. Znajomość 1000 słówek związanych z zakupami i ubraniami na nic Ci się nie przyda, jeśli nie potrafisz poprosić w sklepie o swój rozmiar spodni. Z kolei jeśli będziesz znał 1000 uniwersalnych zwrotów to będziesz mógł się porozumieć w każdej sytuacji.

2. Nie tłumacz z ojczystego!

Tłumaczenie słowo w słowo z języka polskiego na angielski zwykle nie ma najmniejszego sensu. Budowa zdań w obu językach bardzo się od siebie różni. Inna jest kolejność wyrazów, odmiana i używane zwroty. Postaraj się używać sformułowań i konstrukcji, które znasz w języku angielskim.

3. Jeśli chcesz mówić – musisz mówić.

Prosta zasada, prawda? Tak samo jak z jazdą na rowerze, nauka mówienia to czysta praktyka i trening. Sprawdza się tutaj zasada im więcej – tym lepiej. Jeśli Twoja nauka angielskiego sprowadza się tylko do czytania, słuchania i pisania, to prędzej czy później i tak wrócisz do tego artykułu, bo nie będziesz potrafił mówić po angielsku. Aby nie mieć problemów z wysławianiem się w języku angielskim, musisz wymawiać to co czytasz, piszesz lub słuchasz. Rodzice patrzą na Ciebie jak na wariata, że gadasz do siebie z kartką w ręce? Nic nie szkodzi – tak ma być!

4. Nie wkuwaj regułek!

Spytacie jak to mamy nie wkuwać regułek? Przecież to tam są zasady poprawnego mówienia! Moja odpowiedź – normalnie. Regułki są w większości potrzebne do zdania egzaminów i zaliczenia sprawdzianów, a jeśli zależy Ci głównie na swobodnym mówieniu po angielsku, zostaw je na później. Różne zasady gramatyki, reguły i masa innych naukowych elementów języka angielskiego nie jest wymagana do poprawnej komunikacji w codziennym życiu. Jeśli będziesz się ich uczyć, Twoja nauka się opóźni, ponieważ zamiast mówić naturalnie będziesz chciał być poprawny gramatycznie.

5. Zaproś angielski do swojego domu!

Wprowadź do swojego życia tak dużo angielskiego jak to tylko możliwe. Wiadomości, prasa, internet i śmieszne koty? Od dzisiaj wszystko po angielsku. Mów po angielsku tak często jak to możliwe. Zmień menu w telefonie na angielski, zacznij czytać książki po angielsku. I zaproś do tego członków rodziny oraz znajomych!

6. Oglądaj filmy i seriale po angielsku!

Połącz przyjemne z pożytecznym i oglądaj filmy oraz seriale. To świetny sposób na naukę, ponieważ jest w nich używana cała masa codziennych zwrotów po angielsku. Na początku możesz oglądać z polskimi napisami, później z angielskimi, a gdy będziesz w stanie rozumieć wszystko bez żadnych napisów to już będzie sukces! Jeśli wyłapiesz jakieś ciekawe zwroty lub zdania – zanotuj je i powtarzaj tak jak aktor na ekranie!

7. Wyjedź za granicę!

Jeśli masz taką możliwość to wyjedź do kraju anglojęzycznego. Nawet krótki wyjazd może Ci przynieść więcej efektów niż dziesiątki godzin spędzonych z podręcznikiem. Osłuchasz się jak mówią native speakerzy w ich naturalnym środowisku, poznasz nowe ciekawe zwroty i będziesz zmuszony do posługiwania się angielskim. Zwłaszcza ten ostatni punkt jest istotny, możliwe że dzięki niemu się odblokujesz i przestaniesz bać się używać angielskiego w jakiejkolwiek sytuacji.

sprawdzone sposoby na naukę mówienia po angielsku

To już wszystkie nam znane sprawdzone i skuteczne metody nauki mówienia po angielsku. Jeśli artykuł okazał się przydatny, kliknij przycisk „Lubię to!” 🙂

Ocena: 5/5 (liczba głosów:2)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *